[ Úvod | Články | Databáze | Diskuse | Mapa.opevneni.cz | Ukradené ropíky ]
Uživatel : 44.222.104.206 () [ Přihlásit ]

O předválečném opevnění Československa z let 1935-38 byly již napsány a publikovány desítky studií, knih a internetových stránek. Bohužel se však velká většina z nich soustředí především na dělostřelecké tvrze či objekty těžkého opevnění a přehlíží při tom zcela fakt, že veškerá tíha obrany by v září 1938 závisela ve velké míře především na velkém množství vybudovaných a k obraně připravených lehkých objektů. Právě pro to si tyto stránky kladou za cíl především zpracovat v co nejširším rozsahu především problematiku výstavby objektů lehkého opevnění u nás a zpřístupnit informace o tom, kde a jakým způsobem byly stavěny, čím byly vystrojeny a vyzbrojeny a v neposlední řadě i o tom, kde se tyto zajímavé objekty dochovaly do dnešní doby.

Diskusní fórum:

V diskusi věnované problematice lehkého opevnění, ale i jiným tématům souvisejícícm s opevněním, je aktuálně 17317 příspěvků. Prohlížení diskuse je umožněno všem návštěvníkům, přispívat však mohou jenom registrovaní uživatelé po přihlášení.

Poslední vložené příspěvky:
22.5.2024 - Jan Lakosil
K uzávěrům střílny mám ještě pár dalších poznatků z poválečných archivních fondů. Armáda objednala v roce 1949 několik desítek uzávěrů střílen u Zbrojovky Brno, které byly určeny k dokompletování brněnských lafet. Do výroby se ale dostaly až v roce 1950. Další série uzávěrů pak následovaly v následujících dvou letech, opět u ZB. V roce 1953 pak byla objednána velká objednávka uzávěrů, zřejmě jinde než v ZB, zatím nemám dodavatele zjištěného. Takže značka u mého příspěvku z 8.4.2021 je s největší pravděpodobností poválečná (již znárodněná) Zbrojovka Brno.
22.5.2024 - Martin Nič
Díky za tip, ale nedělal Jirka náhodou repliky jen periskopů systému optikotechna?
22.5.2024 - Martin Nič
Honzo, ty přeci víš že nepatřím mezi ty co požadují odevzdání. Tohle byl spíše jen nástřel jestli ji někdo má a je ochoten ji pustit. Tvoji věcnou připomínku ale samozřejmě beru. Pokud se tedy nějaká objímka vyskytne k mání, tak samozřejmě další krok bude dohoda za co nebo za kolik dotyčný bude ochoten objímku pustit.
21.5.2024 - Jan Lakosil
Tak bys mohl ještě případným šťastným majitelům napsat, co za něj nabízíš (výměna, koupě,..) Takhle to působí dojmem, že jej mají majitelé odevzdat bez náhrady. Před nedávnem se prodával na aukru periskop yal a také neměl horní objímku. Zřejmě to byl dobrý artikl s využitím v civilu: https://aukro.cz/zrcatkovy-periskop-pro-ropik-bunkr-7056738845 Jinak myslím, že před časem vyráběl repliky horní zrcátkové objímky na měnitelné zvětšení Jirka Duchoň.
21.5.2024 - Jan Lakosil
Není potřeba žádná odborná seminární práce, stačí sepsat bodově charakteristické znaky jednotlivých provedení bedniček + fotky detailů k tomu. Případné hrubki odchitíme přet zveřejněním :-)

Celé diskusní fórum najdete zde

Články:

V každém oboru lidského bádání - pokud je prováděno systematicky, dochází časem k rozšiřování vědomostí a revizi původních závěrů. Stejně tak i při studii historie lehkého opevnění z let 1936-38, dochází postupem času k významným posunům v chápání historie výstavby, funkce a složení vybavení a ve spoustě dalších drobností. Vnímejte prosím zde uvedené materiály jako pohled autorů na danou problematiku v závislosti na době zveřejnění.

Poslední vložené články:
11.12.2023 - Matouš Kníže Muzea a expozice na Jesenicku a Králicko-sněžnicku

19.10.2023 - Matouš Kníže Vojenský výcvikový prostor Dobrá Voda VÚ 1030

14.10.2023 - Vnislav Knapík Jak jsme dělali kamufláž

Všech 593 článků roztříděných do jednotlivých témat, najdete zde.
Databáze:

Jádrem tohoto serveru a vlastně i hlavní důvod jeho existence je databáze lehkého opevnění, obsahující údaje o každé postavené nebo alespoň archivně doložené plánované pevnůstce, její fotodokumentaci, polohu, azimut střílen a spoustu dalších údajů. Jedná se o otevřený projekt, do kterého může měřením v terénu nebo bádáním v archivech přispět každý uživatel.

Aktuálně je evidováno 14018 objektů Československého lehkého opevnění starého i nového typu , 148741 fotografií , 40648 souřadnic a navazujících 11995 komentářů či 309 dobových snímků .


Copyright ropiky.net ©1999-2024        Ochrana osobních údajú (GDPR)