Najdete je téměř v každém větším městě. Stačí vylézt na dominantní vrch, ze kterého je rozhled do okolí, ještě lépe na nějakou důležitou továrnu, a určitě je tam najdete. O čem že to mluvím? O pozorovatelnách. Tedy o nebojových objektech sloužících pouze k sledování prostoru skrz průzory. Některé z nich na našem uzemí zanechali Němci při jejich „hostování“ během 2. světové války. Další postavila naše armáda v 50. letech při přípravě uzemí na obranu proti imperialistickému agresorovi. Většinou bývá problém s časovým určením jejich výstavby, neboť není žádné přesné určující vodítko a většina bývá získávána přímo v terénu. Dnes pojednáme o jednom klasickém typu objektu, který se v různých obměnách vyskytuje téměř všude, přesně v duchu první věty tohoto článku – betonová pozorovatelna s velkými obdélníkovými průzory (fota a výkres typických představitelů těchto objektů jsou přiloženy k článku).
Podle našich poznatků se se vší pravděpodobností jedná o poválečnou výstavbu, často nesprávně datovanou do období 2. světové války („německý Luftchutz“). Pro toto tvrzení existuje několik důkazů:
· poválečný archivní materiál, který evidoval všechny německé objekty na našem uzemí, se o těchto pozorovatelnách nezmiňuje
· v případě olomouckých pozorovatelen u obou fortů stály původně německé objekty z konce války. Na jejich místě však jsou pouze pozorovatelny, takže je možné předpokládat pozdější výstavbu
· pamětníci v Kralupech nad Vltavou a Zlíně potvrdili jejich stavbu v 50. letech
· materiál použitý na objektu v Přerově je poválečný (heraklitové desky)
Naproti tomu důkazů podporující teorii válečných staveb je poměrně málo, dá se říci že pouze jediný pamětník v Brně tvrdí, že si pamatuje jak se na stavbě během války šmelilo s cementem. Je ovšem otázkou na kolik můžeme tomuto tvrzení věřit, vždyť od pamětníků jsme toho už slyšeli tolik… Žádné archivní podklady potvrzující jednu nebo druhou teorii zatím nebyly nalezeny.
Co se týká stavebního provedení, je velmi rozmanité – objekt může tvořit samostatná místnost (Prostějov), pozorovatelna s týlovou místností (Olomouc, Brno) nebo dokonce pozorovatelna se systémem přístupových chodeb a místností (Přerov). Vlastní pozorovatelna může mít čtvercový nebo kruhový půdorys, většinou se třemi průzory. Ty mohou být svařované plechové či betonové s plechovou vložkou či jen betonové. Zdá se, že v jedné lokalitě se vždy nachází pouze jeden typ pozorovatelen. Obecně se dá také očekávat kombinace pozorovatelny s různými druhy krytů. Existují samozřejmě i atypické varianty (Vír).
Vchody jsou také odlišné. Může se jednat buď o klasické dveře v zadní nebo boční stěně, další možností je malý průlez pod jedním z průzorů; vždy však jsou kryté tlakovým uzávěrem.
Následuje zatím zcela jistě neúplný seznam zatím nalezených objektů. Přivítáme jakékoliv další zprávy, ať už zpřesňující informace u uvedených objektů, nebo i tipy na nové pozorovatelny. Seznam je řazen abecedně podle názvu lokality, v závorce je uveden autor daných informací. (Pozn.: musím upozornit, že někteří pánové, jejichž jména jsou uvedena v závorkách, zatím nejsou obeznámeni s vystavením jejich materiálu na těchto stránkách, což v nejbližší době napravím.)
Adamov (František Patermann)
1. Adamov
Brno (členové Klubu historického vojenství Brno)
2. Bílá hora
3. Hády
4. Královo pole
5. Kamenná kolonie
6. Tomkovo náměstí
7. Židenice
Kolín (Jiří Dibelka)
8. kóta 234,9 m. n. m. u obce Polepy
9. na Vinici
10. západní strana města u bývalého vodojemu
11. Kosmonosy (Radek Cincibus)
Kralupy nad Vltavou (Petr Lenfeld)
– pamětník potvrzuje, že se stavěly v 50. letech
12. vrch Hostibejk – kulatá
13. ve skále u Jeronýmova náměstí – kulatá
14. vrchol stoupání silnice Kralupy – Minice (totožné s Chvateruby u silnice Kralupy – dálnice na Prahu?)
15. nad 2. tunelem od Kralup na Dořákově stezce do Nelahozevsi (totožé s kopec JV od Kaučuku – silnice Kralupy – dálnice na Prahu?)
Olomouc (Jiří Vaněček)
16. pozorovatelna u fortu č. XI
17. pozorovatelna u fortu č. XVII
18. pozorovatelna na Sv. Kopečku
Plzeň (Tomáš Kamenský)
19. Mikulka
20. Lobzy - Letná
Praha (Petr Lenfeld)
21. Parukářka (Žižkov)
Prostějov (Roman Sedláček)
22. pozorovatelna severní
23. pozorovatelna jižní
Přerov (Jiří Vaněček)
24. pozorovatelna na kótě Švédské šance
Příbram (Petr Lenfeld)
25. Svatá hora
26. vrcholek nad teplárnou/ podnikem ZAT (nad Obecnickou ulicí)
Třinec (Lubomír Hladík)
27. Vendryně
Vír (Jiří Vaněček)
28. hráz horní přehrady – atypická pozorovatelna podobná třístřílnovému LO vz. 36 se vstupem z boku s charakteristickými průzory