Dne 30.6.1938 byly na vojenské střelnici v Jíncích provedeny zkoušky průstřelu vývodných ventilačních otvorů l.o. (týká se objektů budovaných v roce 1937 nebo na jaře 1938) na základě výnosu MNO 17.294/taj.hl.št.ŘOP1938 a současně vyzkoušet ochranné clony proti eventuálnímu vnikání střel respektive střepin. Za MNO byly přítomni mjr.žen.Václav Donát a škpt.gšt.L.Fára. Zkoušky byly provedeny u dvou zde stojících objektů a to typu A-140 a B2-90. S těmito výsledky:
Typ A-140:
Vzdálenost střílejícího: 45m
Výzbroj střílejícího: puška vz.24
Počet ran: 25
Všechny střely byly mířeny na vývodou mříž s velkou přesností. Členové komise pozorovali zevnitř objektu účinek palby na vývodní mříž a zjistili, že střely se v trubce rozbíjí a střepiny vnikají do objektu. Průraznost střepin je taková, že prosekávají silnější papír a případně zanechávají stopy (oděrky) na kovové clonce, která byla před otvorem uvnitř objektu našroubovaná. Trubka za vývodnou mříží byla střelami zdeformována, pruty a rám vývodné mříže prostřelen.
Typ B2-90:
Vzdálenost střílejícího: 20m
Výzbroj střílejícího: puška vz.24
Počet ran: 5
Střely se vývodné trubce tříští, střepiny prolétávají až do vývodného kolena uvnitř objektu. Pruty vývodné mříže prostřeleny.
Závěrem komise doporučila: „ …….. jelikož střely z pušky se tříští a pronikají do objektu se značnou průrazností, která by mohla způsobit zranění osádky, je třeba aby před každým vývodným otvorem byla clonka, která by střepiny zachytila a zamezila jejich účinek. Tomu nejlépe vyhověla železná kyvná clonka, která chrání otvor a při nárazu střepiny pohltí její pohybovou energii, načež střepina bez účinku spadne na podlahu. U objektů typu B, vedle čelní stěny je přímí zásah vývodního otvoru více pravděpodobný a to i střelami z kulometu.“
Na základě těchto zkoušek srpnu 1938 byly osloveny některé firmy na podání svých nabídek na dodávku tyto ochranné clonky (např.Janka a spol. - Radotín, Chema - Olomouc, Kovoprůmyslové závody - Rožmitál pod Trenčínem atd.) Potřeba clonek se jevila takto:
I.sbor 3427 kusů rovných, 84 kusů ohnutých
II.sbor 1620 kusů rovných, 32 kusů ohnutých
III.sbor 1152 kusů rovných, 25 kusů ohnutých
IV.sbor 1050 kusů rovných, 101kusů ohnutých
VI.sbor 563 kusů rovných, 31 kusů ohnutých
VII.sbor 854 kusů rovných, 24 kusů ohnutých
Přibližný náklad na objednání jedné clonky je Kč 10,-a dodání probíhalo v bednách po 50ti kusech upevňovacími šrouby. Montáž si měly provádět útvary přímo vlastními silami. Výkon jednoho muže byl odhadován na 10 až 15 objektů za den.
Co říci závěrem!! Napadají mě dvě otázky: dostaly se tyto clonky někam do objektů a viděl snad někdo výkres tohoto jednoduchého zařízení (měl by snad mít název vent.3?)